DRSNÉ PÁDY A TVRDÉ DOPADY u dětí | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


DRSNÉ PÁDY A TVRDÉ DOPADY u dětí


I když dnešní „počítačové“ generaci dětí vesměs pohyb chybí, v létě bývají jako utržené ze řetězu. Řítí se z kopce na BMX kole, zažívají volnou jízdu při freeride, nebo si zvyšují tepovou frekvenci na in-line bruslích a skateboardu. Řada dětí a teenagerů se vzhlédla také v parkouru.

Větší děti vyrážejí nejen do přírody, ale i do městského provozu a členitého terénu s občasným sjezdem, obrubníky na přechodech pro chodce, mezi kočárky a pejskaře. Často se neobejdou bez naražených kolen a loktů, pádů a natažených svalů. Adrenalinové sporty je třeba v době nezralosti nezletilců jistit bezpečnostními prvky a usměrnit. Aby vám nemusela tuhnout krev v žilách, když se chystají ven, je dobré vštípit jim několik pravidel a mít při ruce „berličky“ pro případ zranění.
U mnoha dětí se navíc v důsledku absence sportovních aktivit v průběhu školního roku nerozvine potřebná svalová síla, koordinace pohybů, ani reflexy nutné pro náročnější sportovní výkon. Tím se riziko úrazu zvyšuje. „Zátěž by měla být taková, aby odpovídala tréninku, jinak může dojít k trvalému poškození způsobenému prudkou nebo nadměrnou zátěží,“ upozorňuje ortoped MUDr. Jan Novotný z privátní ordinace v Ústí nad Labem. „Nerozumně provozovaný sport poškozuje a přetěžuje pohybový aparát. Podporuje tak degenerativní změny z "opotřebení". Nejdůležitější je, aby si dítě před výkonem zahřálo organismus na „provozní“ teplotu, tedy postupně se rozcvičilo a připravilo svaly a klouby na zvýšenou aktivitu. Je to dobrá prevence svalových křečí, natažených svalů, natržených vazů, vymknutí a výronů. Důležité je i to, aby děti používaly ochranné pomůcky, hlavně helmy a chrániče.“ Zlomeniny zápěstí, lokte, hlezna a klíční kosti jsou podle něj nejčastěji způsobeny pádem z kola a pádem při jízdě na kolečkových bruslích nebo na skateboardu. Poranění kotníků, zápěstí, lokte a hlavy zase vznikají jako důsledek nedostatečné svalové souhry při udržení rovnováhy a ovládání při změně směru jízdy nebo prudkém brzdění.
„K natažení svalů dochází při silném stažení nebo nadměrné distenzi svalu. Mírné natažení vede k pocitu ztuhlosti a bolesti svalu, jež trvá několik dnů. Záleží pochopitelně na stupni poškození. Při středně těžkém natažení je ztuhlost svalu a větší bolest doprovázena otokem a krevními podlitinami. Bolest trvá jeden až tři týdny,“ vysvětluje MUDr. Novotný a upozorňuje na nebezpečí natržení svalu: „Při závažnějším natažení je sval natržený, může se objevit i vnitřní krvácení, kvůli kterému je nezbytný chirurgický zákrok. Je-li bolest důsledkem nadměrného a opakovaného přetažení, je nutné dát svalstvu oddech a vysvětlit dítěti, že se musí vyhnout pohybové aktivitě.“
Pokud si váš potomek po návratu domů stěžuje na bolest svalů, nebo má naraženou končetinu, přiložte na bolestivé místo studený obklad, abyste zabránili otoku. V případě akutních bolestí je mnohem lepší než podávat analgetika ve formě tablet, aplikovat na bolestivé místo například osvědčený Dolgit v podobě masti nebo gelu, obsahující účinnou látku Ibuprofen. Jednoduše se aplikují na postižené místo a účinná látka proniká přímo k centru bolesti. Dolgit je určen pro děti od 14 let k místní léčbě poranění pohybového ústrojí při sportu nebo při nehodách, jako je zhmoždění, výron, vymknutí, vykloubení a namožení svalu. Jestliže bolest nepřestává, je nutné lékařské ošetření. Nejdůležitější je ovšem soustředit se na prevenci a dbát na bezpečné vybavení a chrániče.
Důležitá pravidla, která byste měli dětem připomenout
1. Vždy si ber chrániče a helmu.
2. Nepřeceňuj své síly a zbytečně neriskuj. Nech si poradit od zkušenějších.
3. Nikdy nevyjížděj úplně sám a měj při sobě mobil.
4. Jezdi jen v bezpečném terénu. Je dobré si nejdříve vybranou dráhu pomalu projet, podívat se na všechny její nástrahy a zjistit, jestli jsi schopen překážky překonat. Následně vše pomalu zkoušet a až několikátou jízdu, kdy už sis se vším jist, projet naplno.
5. Pravidelně kontroluj své vybavení, aby nebylo poškozené.

STREETSTYLE LÁKÁ I MLADŠÍ DĚTI
Aggressive in-line skating – jízda na rychlostních kolečkových bruslích. Nejde o to, jen tak se projíždět po chodníku či po silnici, ale pokud možno sjíždět například schody, zábradlí, skokánky, lavičky, vertikální rampy a samozřejmě skateparky. Aggressive in-line skating se dělí na dvě disciplíny, kterými jsou "Street" a "Vert". Vyznavači streetu se prohánějí po ulicích, skáčou po schodech, sjíždějí zábradlí a dělají "psí kusy" na ulicích. Ve skateparcích jsou vhodné podmínky pro vert. Pro ježdění ve vertikální rampě je už zapotřebí chrániče kolen, loktů a samozřejmě helma, která je ve vertu nejdůležitější.
BMX freestyle – provádění různě obtížných triků na speciálně upravených kolech. Jezdec se snaží jízdu naplnit různými akrobatickými triky a prvky. Způsob provádění triků se liší podle disciplín: street, dirt jump „dj“, flatland, vert… Ve streetu se využívají překážky z běžné ulice: patníky, zídky, terénní nerovnosti,odpadkové koše, lavičky, zábradlí, wallridy na zakřivených i rovných zdech, atd. Typickými úrazy jsou otřes mozku, rozsáhlé odřeniny, spáleniny nebo tržné rány. Proto je důležité za každých okolnosti nesedat na kolo bez kvalitní přilby a chráničů.
Skatebording – jízda na skateboardovém prkně se čtyřmi kolečky přes různé překážky a rampy.Freestyle, slalom, downhill, skoky, to vše na desce s kolečky. Sport, který si vymysleli američtí surfaři, aby mohli jezdit na prkně i na souši, je dnešním streetstyle „number one“. Neuvěřitelné triky předvádějí borci na rampě, zábradlí, schodech, v každém skateparku. Parkour - umění pohybu překonávání překážek. Při něm jsou využívány přirozené pohyby jako běh, skákání a lezení, pomocí kterých se co nejefektivněji a nejrychleji dostává člověk z místa na místo. Fyzický trénink je tvrdý a vyčerpávající. Tělo je během mladistvého věku stále v růstu, takže je lepší se vyvarovat všech parkourových aktivit, které jsou nadměrnou zátěží, až do věku kolem 16 let. Mladší by se proto měli zaměřit na rozvoj svých parkourových schopností a přípravu zlepšováním tělesné kondice, pohyblivosti a kontrolu pohybu. Při parkouru nejvíce trpí ruce, proto jsou důležité rukavice.
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 1. 7. 2011 8:33
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: PROMED (NEověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.