Splnit závazky EU lze větším využitím zemního plynu | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Splnit závazky EU lze větším využitím zemního plynu


Praha (7. prosince 2007) – Více než 60% lidí u nás se domnívá, že vhodným řešením pro krytí budoucích energetických potřeb státu je přechod na efektivní technologie na bázi zemního plynu. To vyplynulo z průzkumu, který provedla v listopadu 2007 výzkumná agentura Ipsos Tambor na reprezentativním vzorku populace ČR (N=500) .

Ochrana životního prostředí patří stále častěji mezi priority všech států světa. I EU má ambici hrát v zápase proti klimatickým změnám celosvětově vedoucí roli. Energetika a s ní spojená diskuse o klimatických změnách je tak již nyní a i zůstane jednou z klíčových priorit našeho předsednictví na jaře 2009.

Pozice EU v oblasti změn klimatu a udržitelné energetické politiky vychází ze závazků, které byly deklarovány Evropskou radou. Jedná se o tzv. „třikrát dvacet procent“, tedy závazek EU do roku 2020 snížit emise o 20 procent oproti stavu v r. 1990, zvýšení energetické účinnosti o 20 procent a navýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu o 20 procent. Dosáhnout těchto závazků lze mimo jiné i větším využitím zemního plynu, což sdělil i premiér Topolánek minulý týden na Jaderném fóru EU. I podle průzkumu, který provedla v listopadu 2007 společnost Ipsos Tambor, více než 60% veřejnosti se domnívá, že vhodným řešením pro krytí budoucích energetických potřeb státu je přechod na efektivní technologie na bázi zemního plynu. A dokonce 39% občanů si myslí, že podíl zemního plynu na roční spotřebě energie v ČR by se díky jeho přednostem měl oproti dnešnímu stavu zvýšit.

„Z hlediska současných i budoucích požadavků na zajištění bezpečnosti a stability dodávek dostupných paliv a energií pro potřeby ČR nabízí zemní plyn jedny z nejlepších podmínek. Proto není dle našeho názoru objektivní zpochybňování budoucího významnějšího podílu zemního plynu na palivoenergetickém mixu ČR z důvodu tzv. ohrožení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek. ČR je v přepravě zemního plynu tranzitní zemí, což je z hlediska energetické bezpečnosti velmi významné. Na rozdíl např. od ropy, kde jsme koncovou zemí, nemusíme se u dodávek plynu do EU obávat, že by byly přerušeny,“ říká Josef Kastl, generální sekretář ČPU. Tranzitní dohoda na přepravu zemního plynu do EU se společností Gazprom export Ltd. je podepsána do roku 2035. To znamená, že jedna třetina budoucích dodávek ruského zemního plynu pro západní Evropu (prakticky současný tranzit) bude transportována do roku 2035 českou cestou. ČR má diversifikované zdroje zemního plynu (Rusko, Norsko), infrastrukturu umožňující přepravu plynu oběma směry (východ – západ i západ – východ) a smluvně zajištěné dodávky rovněž do roku 2035 s možností prodloužení. Ve vztahu ke spotřebě máme druhou největší skladovací kapacitu zemního plynu v EU atd. Strašení energetickou závislostí v dovozu plynu na Rusku je silné zjednodušení celé problematiky. Stejný problém se totiž týká i jaderného paliva a zanedlouho i černého uhlí. Naopak u zemního plynu se v rámci EU intenzivně zajišťuje zabezpečení další diverzifikace zdrojů prostřednictvím dovozů zkapalněného plynu.

Velké světové zásoby zemního plynu postačují na 100 - 150 let. Kromě toho jsou otevírána další nová ložiska tak, jak se zlepšuje technologická úroveň zařízení pro těžbu plynu.





Česká plynárenská unie (ČPU) byla založena plynárenskými distribučními společnostmi a státním podnikem Český plynárenský podnik, o.z. Transgas, v roce 1994 jako nezávislá a dobrovolná profesní organizace právnických osob. Po 13 let své existence se ČPU věnuje významným tématům ovlivňujícím plynárenství v České republice – dnes zejména ekologické daňové reformě, novele energetického zákona, novele Pravidel trhu s plynem, podpoře využití zemního plynu v dopravě a dalším. Cílem ČPU je pomáhat rozvoji podnikatelského prostředí v oblasti zemního plynu. ČPU dnes sdružuje nejvýznamnější hráče plynárenského průmyslu: RWE Transgas, RWE Transgas Net, 8 regionálních plynárenských společností a 8 regionálních provozovatelů distribučních soustav. České plynárenství zastupuje v mezinárodní organizaci EUROGAS.


Pro více informací kontaktujte ČPU, pana ing. Oldřicha Petržilku
na adrese Novodvorská 82/803, 142 01 Praha 4, tel: +420 241 027 876, e-mail: petrzilka@cpu.cz, www.cpu.cz








Kontakt:

Lucie Kadlecová
Account Manager
lkadlecova@webershandwick.cz
+420 724 724 235
221 085 371


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 12. 2007 10:38
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Česká plynárenská unie (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Česká plynárenská unie (ČPU) byla založena plynárenskými distribučními společnostmi a státním podnikem Český plynárenský podnik, o.z. Transgas v roce 1994, jako nezávislá a dobrovolná profesní organizace právnických osob. 13 let své existence věnovala ČPU rozvoji podnikatelského prostředí v oblasti plynárenství a představování zemního plynu jako energeticky výhodného a ekologicky šetrného paliva odborné i laické veřejnosti.

PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.