Chaloupky o.p.s. | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace

Informace o zdroji


Chaloupky o.p.s.


Vydané tiskové zprávy


Ve Velkém Meziříčí se bude promítat ve 3D na téma Peru a Bolívie

Na pracovišti Chaloupek ve Velkém Meziříčí se ve čtvrtek 15. března uskuteční 3D promítání fotografií z cest Matěje Boháče po Peru a Bolívii.

Na Chaloupkách patřil víkend nejen bylinkám

Pro někoho plevel, pro jiného lék a pochoutka. Tak nějak by mohlo znít motto letošního Víkendu nejen s bylinkami, který se konal uplynulý víkend ve středisku Chaloupky u Kněžic.

Učitelé z Vysočiny vyjeli do Bílých Karpat

Co to bylo zvěrokleštičství čili miškaření, jak vypadají pohrabice nebo opálka, kde roste křibice a oskeruše, to a ještě mnoho dalšího se dověděla dvacítka učitelů z Vysočiny na agrovíkendu v Bílých Karpatech, který pro ně připravila o.p.s. Chaloupky.

V Brtnici si vyzkoušeli jak na přírodní zahradu

Na dvě desítky účastníků přišlo strávit krásné úterní odpoledne na jednu brtnickou zahradu. Chaloupky o.p.s. zde totiž pořádaly seminář Jak na zahradu ve spolupráci s přírodou. Vařil se čaj, vyráběly pomazánky, mulčovalo se, nebo se například tvořil zaplétaný vrbový plot.

Od dubna mohou školy učit o přírodě přímo v přírodě

Školy na Vysočině mají novou možnost, jak učit své žáky o přírodě přímo v přírodě. Obecně prospěšná společnost Chaloupky pro ně připravila dva netradiční terénní ekologické výukové programy Za Naturou na túru, které probíhají v chráněných územích Dářská rašeliniště u Radostína a Velký Špičák u Třeště. Od dubna 2011 do konce roku se jich školy mohou účastnit zcela zdarma.

Na Chaloupkách nadělovala obří slepice

Na středisku Chaloupky proběhla o víkendu tradiční akce "Než přijdou Velikonoce". Zúčastnilo se jí téměř dvacet rodin z celé republiky.

Jak se chovat ke krajině ukáže připravované video

Poslední březnový den proběhla další schůzka programového týmu projektu „Příroda do zahrad, parků a krajiny – podpora biologické rozmanitosti při údržbě zahrad a krajinných prvků“. Tentokrát věnovaná přípravě naučné videonahrávky.

Kovář a košíkář letos zahájí jaro na Chaloupkách

Tlučení perlíkem na kovadlině, pletení z vrbových proutků, pečení chlebových placek, jarní lidové hry, odhánění nečistých sil hrkáním, ale také zdobení vajíček voskem či sítinou a další tradiční jarní činnosti čekají na dvě desítky rodin z celé republiky, které se sjedou na chaloupeckou víkendovou akci „Než přijdou Velikonoce“. Sobotní program bude navíc přístupný i dalším případným zájemcům.

Učitelky mateřských škol zpívaly, cvičily a výtvarně tvořily

Pedagogové mateřských škol se seznámili s nabídkou environmentálních aktivit pro mateřské školy v kraji Vysočina, zpívali, tvořili a prakticky si vyzkoušeli zdravotní cvičení pro děti.

Chaloupky zahájily oslavy výročí

Obecně prospěšná společnost Chaloupky letos slaví 20 let své existence. A oslava to není žádná soukromá. Naopak, může se jí zúčastnit kdokoliv. V rámci tohoto výročí se totiž uskuteční 20 akcí pro veřejnost. Za účast na alespoň pěti takových akcích postupují účastníci do slosování o 20 hodnotných cen.

Konference pro pedagogy mateřských škol se uskuteční ve Velkém Meziříčí

Pedagogové mateřských škol se mohou těšit na krajskou konferenci, která proběhne ve Velkém Meziříčí už 28. března a bude zaměřena na nabídku environmentálních aktivit organizací kraje Vysočina.

Učitelé zmapovali Chaloupky

Na středisku Chaloupky proběhl o víkendu seminář z cyklu „Učíme se v přírodě“. Tentokrát se zde vzdělávali učitelé se zájmem o problematiku geografických informačních systémů (GIS). Kromě lektorů z Chaloupek, vedli seminář zástupci Masarykovy univerzity spolu s pedagogem Gymnázia Brno, třída kapitána Jaroše 14.

Školy z Vysočiny tvoří naučné stezky a přírodní učebny

V září loňského roku byly tři školy z kraje Vysočina podpořeny v programu „Škola pro udržitelný život“. Začala jim náročná, ale zajímavá práce na projektech, které si naplánovaly. Po celý školní rok žáci a učitelé prohlubují spolupráci s rodiči, místními spolky, obecním zastupitelstvem či dalšími partnery a prakticky řeší problém, který trápí jejich obec v oblasti životního prostředí.

Školní zahrady se mohou stát součástí výuky na Vysočině

Od května loňského roku probíhá na středisku Chaloupky cyklus seminářů věnovaný vzdělávání pedagogů z kraje Vysočina. Cyklus “Čtvero ročních období na zahradě“ je věnován jak teoretické, tak praktické přípravě pedagogů na plánování školních zahrad, jejich údržbu a efektivní organizaci práce na nich.

Projekt Mrkvička vyrazil k učitelkám mateřských škol na Vysočině

Nepřijedou-li učitelky mateřských škol za Mrkvičkou, přijede Mrkvička za nimi. Takto stručně by se dala popsat právě probíhající aktivita podporující ekologickou výchovu v mateřských školách kraje Vysočina.

Příroda jako spojovací můstek mezi žáky a seniory

V dnešní době se zdá, že propast mezi generací dětí a seniorů je velmi hluboká, přesto si obě tyto skupiny mají co nabídnout. Když se skloubí radost a energie jedněch se zkušenostmi druhých, může vzniknout vztah, který je obohacující pro všechny. A právě příroda je ideální skálou, na které je možno stavět.

Zvířata, kterých se nemusíme bát

Hadi, pavouci či švábi nejsou oškliví a odpudiví tvorové. S tímto poselstvím přijel zoolog Martin Maláč v průběhu prosince a ledna do několika dětských domovů a speciálních základních škol ve Velkém Meziříčí a jeho okolí.

Geografický informační systém jako součást výuky

Geografický informační systém (GIS) lze velmi dobře využít ve výuce. Učitelé základních, ale také středních škol z kraje Vysočina budou mít možnost se o tom zdarma přesvědčit na začátku března, kdy Chaloupky o.p.s. pořádají víkendový seminář zaměřený právě na GIS.

Děti v Horní Krupé už vědí, co je třesolka, stolovníček a horácká ošatka

Nové středisko ekologické výchovy v Horní Krupé si připravilo pro školy vánoční výukový program, který přenesl děti do doby minulé, seznamil je s tradičním venkovským prožíváním vánoc v době před 100 či 200 lety.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.