Zůstaneme ČR zemí montoven? | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Zůstaneme ČR zemí montoven?


Občas se v populárním tisku objevují obavy z toho, aby naše země nepromarnila šanci a nezůstala pouhou „montovnou“ západu. Po několika letech působení v českých firmách mohu potvrdit, že opravdu stojíme na rozcestí a je na nás, kudy se naše ekonomika bude ubírat.
Zůstaneme ČR zemí montoven?

Občas se v populárním tisku objevují obavy z toho, aby naše země nepromarnila šanci a nezůstala pouhou „montovnou“ západu. Po několika letech působení v českých firmách mohu potvrdit, že opravdu stojíme na rozcestí a je na nás, kudy se naše ekonomika bude ubírat. Správně smontovat japonské auto nebo v Německu navrženou pračku už umíme docela dobře. Jenže to, co z nás udělá ekonomicky vyspělou zemi, je především schopnost firem realizovat nové nápady a myšlenky, a máme často velké rezervy.
V mnoha firmách zcela chybí „inovační kultura“, tedy atmosféra otevřenosti vůči novým myšlenkám, hledání potenciálních zlepšení a snaha přinášet každý den zákazníkům lepší a lepší produkty a služby. V mnoha firmách se setkávám s tím, že úplně stačí to, co jsme dělali doteď. A pokud je třeba inovovat, tak jde o reakci na měnící se podmínky okolí, kdy je firma dotlačena ke změně produktů pod tlakem konkurenčního prostředí. Skutečně úspěšné firmy ale nereagují pouze na své prostředí, skutečně úspěšné firmy jsou charakteristické zevnitř motivovanou touhou přijít s něčím novým a lepším.
Problém mnoha českých firem nespočívá v nedostatku nápadů, ale spíše v tom, že vedení a pracovníci neví, jak s těmito nápady zacházet. Často chybí struktura a procesy pro stimulaci, sbírání, vyhodnocování a realizaci nových myšlenek. Přebírají se módní techniky, např. brainstorming, bez pochopení principů a filosofie, na kterých jsou založeny. Není divu že výsledky jsou žalostné a pracovníci považují „brejnstórmingové sezení“ za ztrátu času.
Možná je první vlaštovkou zvýšený zájem o jednodenní nebo dvoudenní firemní semináře zaměřené na rozvoj kreativity (cynicky je ovšem nutno dodat, že tento zájem nevychází z pochopení nutnosti naučit se řídit kreativní procesy, ale z toho, že firmy mnohdy neví, co ještě školit za peníze z evropských fondů a proto sahají i po „exotičtějších“ tématech). Mezi účastníky patří tyto semináře k těm oblíbenějším, nicméně v krátkém čase nelze očekávat divy a kreativita jako téma vyžaduje spíše dlouhodobý systematický trénink. Budou firmy ochotny do takového tréninku investovat? Nebo se spokojíme s tím, že budeme i v budoucnu pouze „smontovávat“ nápady a myšlenky ostatních?

Mgr. Petr Dvořák – lektor, NEMESIS building personality
Kontakt:

Zdeněk Břeň
Firemní kouč a lektor
office@budovaniosobnosti.cz
720461570


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 20. 9. 2010 0:13
Kategorie: Personalistika
Název zdroje: NEMESIS - building personality (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Popis činnosti: Pořádáme školení, semináře, kurzy, koučování pro firmy, osobní koučing, profesní koučink, teambuilding, teamwork, leader, leadership. Školíme marketing, assesment, prodejní dovednosti, byznys, business, strategické a projektové řízení, produktový marketing, time management, vyjednávání, outsourcing, neverbální komunikaci, 3 axis, řeč těla, jazyk těla, nonverbální a obchodní dovednosti, typologii osobnosti, time management. Školení i seminář vede zkušený kouč. Školení Olomouc | Školení Brno | Školení Praha | Školení Pardubice | Školení Ostrava |
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.