Zdechovský: Slovensko porušuje práva hendikepovaných, nevyplácí do Česka příspěvky na péči | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Zdechovský: Slovensko porušuje práva hendikepovaných, nevyplácí do Česka příspěvky na péči


Praha, Bratislava, Ženeva – Desítky českých občanů dnes v důsledku rozpadu Československa pobírají důchod ze Slovenské republiky. Zcela jiná je ale situace s příspěvky na péči, které Slovensko dlouhodobě odmítá do zahraničí zasílat, ačkoliv Česká republika své občany ve štychu nenechává a potřebnou finanční pomoc jim poskytuje. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) tím Slovensko porušuje hned v několika bodech Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením a rozhodl se proto za občany v nouzi bojovat u Výboru pro práva těchto osob v Ženevě.

Na kancelář europoslance Tomáše Zdechovského se s prosbou o pomoc obrátil pan Kohout, který je vážně tělesně postižený občan bývalého Československa žijící v Česku. Při narození mu ale byla přiřazena slovenská pojišťovna, což nelze změnit. Nutně potřebuje pomoc sociálních služeb. Nemůže si je však dovolit, protože nedostává ze Slovenska k tomu určený příspěvek na péči. Musí proto vyžít jen z invalidního důchodu, který sotva stačí na pokrytí zcela základních potřeb. Úřady už roky slibují nápravu, vše ale troskotá na neochotě Slovenska. Nepomohla ani změna slovenské vlády, ani oslovená prezidentka Čaputová či další slovenští politici a europoslanci.

„Peněžitý příspěvek na opatrování nespadá do kategorie sociálního zabezpečení, což je oblast, kterou EU reguluje. Je v kategorii sociální a léčebné pomoci a Slovensko proto neporušuje své povinnosti, když jej do zahraničí neposílá. V opakovaných dopisech na slovenskou vládu i paní prezidentku Čaputovou jsem proto vyzýval k vytvoření výjimky alespoň pro občany bývalého Československa, kteří by neměli trpět politickým rozhodnutím o rozdělení země,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci a situaci proto řešil i s příslušným eurokomisařem.

Situací se bude zabývat Výbor pro práva osob se zdravotním postižením

„Opravdu netuším, proč má Slovensko s vyplácením této pomoci problém. Česká republika příspěvek k naši sousedům v rámci jinak nadstandardních vztahů bez problémů posílá. Slovensko ale už tři roky dělá drahoty a z mého pohledu tak opravdu porušuje práva zdravotně postižených,“ kritizuje Slovensko Zdechovský s tím, že země pravděpodobně porušuje Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením, a to v článku 5 Rovnost a nediskriminace, článku 10 Právo na život i článku 19 Nezávislý způsob života a zapojení do společnosti. Např. zmiňovaný pan Kohout je totiž zcela závislý na pomoci svých stále více nemohoucích rodičů a případných dárců a o jakémkoliv zapojení do běžného života naprosto nemůže být řeč. Je diskriminován tím, že nebydlí přímo na Slovensku.

„Znovu jsem tedy napsal na slovenské ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, aby situaci urychleně už vyřešili a zároveň i podal podnět na Výbor pro práva osob se zdravotním postižením. Pokud ani toto nepomůže, chci lidem v této situaci, kterých se na mě v mezičase obrátilo již více, pomoci s podáním stížnosti na postup Slovenska k Úřadu evropského veřejného ochránce práv,“ sděluje svůj postup europoslanec, kterého mrzí, že všechny předchozí diplomatické pokusy o domluvu selhaly.
Více informací:

1) Reportáž České televize o situaci pana Kohouta:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097429889-cerne-ovce/220452801081130/obsah/805254-prispevek-na-peci-iv

2) Text interpelace europoslance Tomáše Zdechovského na eurokomisaře Schmidta:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2020-003889_CS.html

3) kopie odeslaných dopisů na slovenské ministerstvo i petiční výbor OSN:
https://zdechovsky.eu/aktuality/zdechovsky-slovensko-porusuje-prava-hendikepovanych-nevyplaci-do-ceska-prispevky-na-peciKontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
777022156


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 11

Vydáno: 14. 2. 2021 13:05
Kategorie: Veřejná správa
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.