Výstava Sylva Francová – DIVÁCI | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Výstava Sylva Francová – DIVÁCI


SYLVA FRANCOVÁ - DIVÁCI Galerie Chodovská tvrz – malá galerie Vernisáž: 12.5.2011 od 19 hod Výstava trvá: 13.5. - 16.6.20011


Sylva Francová nachází náměty svých fotografických projektů hlavně ve svém nejbližším okolí. Výstavou na Chodovské tvrzi nás zavádí do svého rodinného zázemí, k pocitům a prožitkům, které se zrcadlí v dětských tvářích, ale v těch dospělých, jakoby vymizely.
Diváci jsou autorčiným posledním časosběrným projektem. Videoinstalace zobrazuje její dvě dcery – dvojčata, jak jsou zaujata filmovým příběhem a ocitají se jakoby v transu. Portréty fascinují jednak tím, jak jednoznačně onen extatický stav, jednou plný strachu, podruhé radosti nebo překvapení prezentují, ale také krásnou autonomií, kterou si z pohledu rodinného, symbolického, nebo dějového zachovávají. Sylva Francová je jako každá máma svými dětmi okouzlená, v roli fotografa se ale zároveň stává i divákem fascinovaným dětskou senzitivitou.

„Zaznamenávám drobné proměny dětských tváří, které ilustrují velké příběhy a s nimi i velká dramata. Děti neskrývají své emoce, je na nich velmi dobře vidět, jak se při sledování pohádkových příběhů dostávají do jiné reality. Obrazovka jim v tu chvíli nahrazuje celý svět, od kterého se nemůžou odtrhnout,“ dodává autorka výstavy.
Prezentovaným projektem navazuje Sylva Francová na své předešlé práce z rodinného prostředí, které také zaznamenávají v každodenní realitě už nevnímané emoce (např. Family talks, 2007; Daily stories, 2008; Obývák, 2006-9). Svojí inspiraci hledá ale často i v blízkém městském prostředí. Jižní město, její dlouholeté bydliště, reflektují autorčiny další známé cykly (např. Views, 2005; Panel story, 2010).

Sylva Francová (1973) vystudovala Akademii výtvarných umění a Pedagogickou fakultu UK v Praze. Během studií absolvovala stáže na univerzitách ve Velké Británii a USA. Je členkou redakční rady a koordinátorkou časopisu Fotograf a spoluzakladatelkou občanského sdružení Fotograf 07 o.s. Získala různá ocenění či granty, například Hlávkovu cenu, vítězství v Portfolio Review 2007 v Bratislavě, grant Nadace pro současné umění atd. Své fotografické projekty vystavuje v Čechách i zahraničí.
Komentovaná prohlídka s autorkou a dernisáž výstavy: 16.6. od 17 hod.
www.sylvafrancova.com
Kontakt:

Salome Geregayová
Marketing a PR
salome@chodovskatvrz.cz
www.chodovskatvrz.cz
725 551 057


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 4. 5. 2011 10:17
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Chodovká Tvrz (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Galerie Chodovská tvrz klade důraz především na výstavní a galerijní aktivity a to i v jejich sociálních rolích.
Určujícím faktorem dramaturgie je orientace na současnou malbu a její přesahy v souvislostech s aktuálními kritickými tendencemi oboru.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.