Vítězové Czech Grand Design 2009 | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vítězové Czech Grand Design 2009


Tisková zpráva, Praha 7. 3. 2010 - Ceny Czech Grand Design 2009 mají své majitele: Akademie designu ČR - tedy sdružení odborníků, kurátorů, teoretiků a novinářů - oceňovala práce českých designérů již počtvrté. Slavnostní vyhlášení proběhlo v sobotu 6. března 2009 ve Stavovském divadle. Kybernetickým večerem s nádechem folku provázel vůbec poprvé jako vždy vtipný Marek Eben, architekturu a scénu večera vytvořili, stejně jako v minulých letech, designéři Jan Němeček a Michal Froněk z Olgoj Chorchoj a na režisérskou židli opět usedl divadelní režisér Thomas Zielinski.

Hosté, mezi nimiž nechyběli zástupci nominovaných firem a výrobců či jednotliví designéři, ale také významní hosté z řad kulturní, hudební, politické sféry, a kterých bylo na 600, shlédli večer plný překvapení, ve kterém bylo možno design potkávat v nečekaných souvislostech.

V průběhu večera se mohli hosté nechat unášet akustickým vystoupením Jany Kirschner, seznámili se s panem Robotem, jednou z hlavních hvězd letošních Výročních cen Akademie designu ČR, kterého navrhla a poté na vizuál vyfotila Bára Prášilová, v průběhu večera jmenovaná Fotografkou roku 2009, a návrhy nominovaných v jednotlivých kategoriích, které byly vnášeny přímo na podium. Slavnostní večer stylově zakončil vietnamský zpěvák Quang Doe s písní „Hledám dům holubí“ ve vietnamštině. Mezi předávajícími byly takové hvězdy jako Karel Gott, který uvedl slavného českého skláře Františka Víznera do Síně slávy, předávala i Ivana Chýlková, Linda Rybová, Tereza Maxová, astrofyzik Jiří Grygar, nebo slavná švýcarská DJka Mahara McKain, bývalá miss Švýcarsko.

Autorem ceny Czech Grand Design 2009, kterou si odnesli vítězové v jednotlivých kategoriích, je Jan Čtvrtník, který tuto zakázku získal spolu s loňským oceněním Mattoni Grand Designér 2008. Cena v jeho podání je z nerez oceli, geometricky přísně strohá a dutá. Její nakloněný, nestabilní tvar vystihuje vratkou situaci designéra na českém trhu. „Cena vypadá jako bloček zpola utopený pod podložkou, zároveň však evokuje představu vrcholku kry nad hladinou a ukazuje jen to krásné, co z designu běžný člověk vnímá, ale měla by také symbolizovat i co je skryto neviděné”, zmínil Mattoni Grand Designér 2008 Jan Čtvrtník.

Široká veřejnost bude moci být při této prestižní události prostřednictvím televizního vysílání České televize o týden později, a to v sobotu 13. března od 20 hodin na programu ČT2. Příznivci Cen Czech Grand Design se opět mohou těšit na originální designový večer založený na ojedinělém vizuálním zážitku, kdy se moderní design prolíná s noblesností Stavovského divadla.

U příležitosti Cen Czech Grand Design rovněž jako každý rok vychází ročenka českého designu The Best of 2009 v designu Martiny Černé ze studia Imagery, která bude k dostání od poloviny března na adrese Profil Media či u dobrých knihkupců.


Vítězové třetího ročníku Cen Czech Grand Design 2009 v jednotlivých kategoriích:

V kategorii Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR se vítězem stali Hippos Design, nominovaní za vázy Foga a systémy 6, 6+1 a 3 (mminterier) pro mobiliář Národní technické knihovny v Praze.

V kategorii Módní designér roku je vítězem Jakub Polanka za kolekce Stardust, Re-evolution a limitovanou kolekci Simple.

V kategorii Grafický designér roku se vítězem stal Petr Babák, Laboratoř za vizuální styl, informační systém a knihu pro Národní technickou knihovnu v Praze a za publikaci Projektil architekti 2002/2008.

V kategorii Fotograf roku zvítězila Bára Prášilová nominovaná za kolekci fotografií Quiksilver Women, série pro magazín Esprit a fotografie pro knihu Křehký.

V kategorii Výrobce roku – Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR si cenu odnesla firma Botas za nové edice bot a doplňků projektu Botas66 ve spolupráci s designéry Janem Klossem a Jakubem Koroušem.

V kategorii Obchod roku je vítězem Simple Conceptstore nominovaný za koncept obchodu a kolekce českých designérů Jakuba Polanky, Zdeňka Vacka a Heleny Mertlová pod hlavičkou Simple.

V kategorii Objev roku – Cena České spořitelny zvítězila Lucie Koldová, nominovaná za design systému Cheeky boxes, stůl Treasury table a kolekci nábytku Home Fitness. Součástí ceny je i šek na 50.000 Kč od hlavního sponzora projektu České spořitelny.

Do síně slávy za rok 2009 byl uveden František Vízner za celoživotní spolupráci se sklářským průmyslem a ateliérovou uměleckou činnost neztrácející ze zřetele nádobu prostého tvaru jako hlavní východisko tvorby.

Grand Designérem roku 2009 a tudíž autorem ceny Czech Grand Design 2010 se stal Petr Babák, Laboratoř.

V letošním roce poprvé byl vyhlášen také držitel Ceny veřejnosti Czech Grand Design volený veřejným hlasováním napříč kategoriemi Designér roku, Módní designér roku, Grafický designér roku a Fotograf roku, a to pomocí SMS hlasování či nominováním kandidátů přes webové stránky projektu na www.czechgranddesign.cz. Cenu veřejnosti za rok 2009 získala Oficina.


Hlavním partnerem výročních cen je pro letošní ročník opět Česká spořitelna, podporující projekt Cen Czech Grand Design od jejich počátku. Vítěz kategorie Objev roku – Cena České spořitelny získal jako každý předchozí rok šek v hodnotě 50 000 Kč.

Partnery projektu jsou dále společnosti Vitra Koncept, PSJ, UPP.

Oficiální hotel: Hotel Jalta 4*DeLuxe.
Oficiální dodavatel osvětlení: WD Lux

Ceny Czech Grand Design podporují tyto instituce: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury České republiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Národní divadlo.

Mediální podporu zajišťují: Architekt, Atrium, Český rozhlas, Dolce Vita*, ELLE DECOR, Era 21, euroAWK, Fashion TV, Font, H.O.M.i.E., Hospodářské noviny, Moderní Byt, proč ne?!, Radio 1, Reflex, Rezidence, www.designguide.cz, www.zena.cz.
Koproducentem záznamu je Česká televize.
Koproducentem doprovodných výstav Czech Grand Design 2009 jsou Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze a Europark Shopping Centre.

Více o výročních Cenách Czech Grand Design 2009 naleznete na www.czechgranddesign.cz.
Kontakt:

Jana Rumlová
PR manager
jana.rumlova@profilmedia.cz
+420739418159
+420267990546


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 7. 3. 2010 19:07
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Profil Media s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Agentura Profil Media se od svého vzniku v roce 1998 věnuje kromě reklamní a PR činnosti pro vybraný okruh klientů především soustavnému vytváření prostoru pro uplatnění současných vizuálních trendů a jejich konfrontaci s mezinárodním prostředím. Od roku 2001 je producentem dnů designu v Praze Designblok.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.