Ve Vsetíně vzniklo unikátní odpočívadlo pro turisty z tříděných odpadů | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Ve Vsetíně vzniklo unikátní odpočívadlo pro turisty z tříděných odpadů


Vsetín (13. října 2010) – Nové unikátní turistické odpočívadlo začalo fungovat ve Vsetíně. Základem všech jeho prvků jsou materiály, které vznikly recyklací odpadů. Zázemí pro cyklisty, pěší turisty, běžkaře a in-line bruslaře bylo vybudováno díky společnému pilotnímu projektu města Vsetín, informační kampaně autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s. a Zlínského kraje nazvané „Třídění je styl“.

Odpočívadlo, které je svým komplexním řešením první svého druhu v ČR, vzniklo na ploše u frekventované turistické trasy okolo řeky Bečvy. „Jednotlivé prvky na tomto odpočívadle jsou vyrobeny z materiálů, na jejichž výrobu byly použity právě plastové odpady, které občané sami vytřídili. Stoly a lavice, stojany na kola nebo tabule s praktickými informacemi byly původně plastovými obaly, které díky ukázněným lidem skončili v tom správném, tedy žlutém, kontejneru“, uvedl Josef Mojžíš, manažer komunikace oddělení využití odpadů ze společnosti EKO-KOM.

Vybudování odpočívadla podle vsetínské místostarostky Ivety Táborské v praxi naplňuje slogan o smyslu třídění odpadů. „Naší společnou snahou je ukázat lidem, co vše se dá z recyklovaných materiálů vyrobit. Navíc mají delší životnost než například dřevěné prvky,“ vysvětlila Táborská.

Turisté mají na stanovišti možnost také prakticky třídit odpad, k čemuž mohou využít barevné nádoby ve speciálním přístřešku. Ten je stejně jako dětské prvky na odpočívadle rovněž vyroben z recyklovaných plastů. „Stanoviště doplňuje ukázka využití vytříděných materiálů v praxi, součástí plochy je například plastový plot, jehož díly na první pohled nerozeznáte od dřevěných,“ popsal Marek Hruška, regionální zástupce společnosti EKO-KOM.

Barevné dlaždice na odpočívadle jsou vyrobené z pryžového granulátu ze starých pneumatik i plocha pod nimi je vysypána recyklátem ze stavebních odpadů – betonu a cihel. Údržbu plochy, sečení trávy a zejména svoz odpadů na třídící linku bude dlouhodobě zajišťovat vsetínská radnice ve spolupráci s Technickými službami Vsetín.

Realizátoři plánují, že by se podobná odpočívadla mohla v budoucnu objevit i na dalších místech v regionu - například u přístavů a přístavišť Baťova kanálu.

Třídění je styl

Odpady – v původní či zpracované formě – nás provázejí doslova na každém kroku. Výrobky s podílem recyklovaných materiálů jsou stejně bezpečné, spolehlivé a kvalitní jako ty z běžných surovin. Věděli jste, že v plastových dílech v interiéru vašeho automobilu je až 40 procentní podíl recyklátu? Recyklovaný materiál, který je díky správnému třídění možné využít, se nachází také v zahradním nábytku nebo obyčejném plastovém kbelíku. V oblečení jako jsou bundy, trička či košile můžeme například najít vlákna na bázi PET, při výrobě nových plastových lahví je používán granulát z lahví vytříděných. Základem speciálních desek, ze kterých se staví domy, je slisovaný nápojový karton - tedy krabice od džusu či mléka. Odhozením plastové lahve nebo starých papírových krabic do správného kontejneru celý proces recyklace a následného využití teprve začíná.

Stručně o kampani

Cílem kampaně „Třídění je styl“, která je součástí dlouhodobého projektu autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s. a Zlínského kraje, je zvýšení množství a kvality separovaného odpadu. V letošním roce je kladen důraz zejména na aktivity cílené do oblasti s velkým potenciálem (Vsetínsko, Kroměřížsko, Uherskohradišťsko), ve kterých občané ve třídění nedosahují tak dobrých výsledků jako v ostatních částech kraje. Obyvatelé regionu se mimo jiné mohou setkat se speciálními polepy svozových automobilů, venkovními akcemi se zábavným programem a soutěžemi nebo právě s novým turistickým odpočívadlem tematicky zaměřeným na třídění odpadů. Aktivity doplňuje podpůrná vzdělávací kampaň na úrovni celého kraje. Více informací je k dispozici na internetových stránkách www.tridenijestyl.cz.

Odpady ve Zlínském kraji

Třídění odpadů je přirozenou součástí životního stylu obyvatel Zlínského kraje. Za období trvání projektu se podařilo zvýšit množství vytříděných odpadů (papíru, plastů, skla a nápojového kartonu) na jednoho občana regionu takřka dvojnásobně - z 19 kilogramů v roce 2004 na loňských 32 kilogramů. Zlínský kraj se tak pohybuje na druhé příčce mezi moravskými kraji. Celkové výsledky jsou však pod republikovým průměrem. Podstatnou roli při výsledcích třídění hraje i dostupnost sběrových nádob. Součástí dlouhodobého projektu je rovněž pravidelné zahušťování sítě nádob na tříděný odpad, a tím přiblížení kontejnerů občanům. Tento fakt významně napomáhá nejen růstu množství, ale také zvyšování kvality a čistoty vytříděných odpadů. Ke konci loňského roku se na území Zlínského kraje nacházelo 10.579 kusů barevných kontejnerů. Největší podíl tvořily nádoby na plast (3.478 kusů) a kontejnery na sklo (4.011). Jedno průměrné kontejnerové hnízdo sloužilo v závěru loňského roku pro přibližně 160 obyvatel.
Kontakt:

Miroslav Grass
jednatel
grass@eu4.cz
777152707


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 14. 10. 2010 7:30
Kategorie: Doprava | Cestování | Ostatní
Název zdroje: Eufour PR, s. r. o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Vztahy s médii a veřejností (zpracování tiskových zpráv, organizace tiskových konferencí, monitoring výstupů, poradenství), komplexní propagace služeb a výrobků
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.