Přípravy nové silnice I/73, která má propojit Brno s Moravskou Třebovou, intenzivně pokračují, shodují se Vítková se Zdechovským | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Přípravy nové silnice I/73, která má propojit Brno s Moravskou Třebovou, intenzivně pokračují, shodují se Vítková se Zdechovským


STÁHNOUT Vítková_Zdechovský.jpg (maximální velikost 0,5 MB)

Jihomoravský kraj – Senátorka Jaromíra Vítková se dlouhodobě zasazuje o výstavbu nové kapacitní komunikace I/73. Pozitivní zprávou je nedávné otevření okružní křižovatky na výjezdu do Boskovic, která je součástí budoucího křížení silnic první I/73 a I/43. Stavba respektuje začlenění do finálního stavu úseku Bořitov – Svitávka. Uvedení do provozu proběhlo na základě rozhodnutí o předčasném užívání, především z důvodu odstranění dopravně bezpečnostní závady stávajícího křížení dvou silnic I/43 a II/150.

„Velmi úzce spolupracuji s Ředitelstvím silnic a dálnic a průběžně vyhodnocujeme harmonogram příprav silnice I/73, aby nedocházelo ke zbytečným prodlevám v různých řízeních,“ sdělila senátorka Vítková. V říjnu 2023 byla doplněna žádost o územní rozhodnutí. O měsíc později pak proběhla soutěž na zpracování dokumentace pro stavební povolení na úsek Bořitov-Svitávka.

Připravují se i další úseky

Na úseku Svitávka – Staré město probíhají biologické průzkumy, které by měly být do konce roku ukončeny. V listopadu 2023 vydalo Ministerstvo životního prostředí oznámení o zahájení zjišťovacího řízení. Do konce roku 2024 by měla být vyhotovena dokumentace EIA, která posuzuje vliv záměru na životní prostředí, a stanovisko k této dokumentaci by mělo být vydáno ve 2. čtvrtletí roku 2025. Další postup přípravy bude stanoven po vydání závěrů zjišťovacího řízení v prosinci tohoto roku.

Za velmi důležité lze považovat rozhodnutí ministra dopravy z října roku 2022, který schválil, že tento úsek bude pokračovat ve čtyřpruhovém uspořádání, stejně jako předcházející úseky. „Ministr Kupka se také hodlá v jarních měsících příštího roku zúčastnit setkání na téma silnice I/73 s veřejností senátního obvodu,“ uvedla Vítková.

Senátorka také prozradila, že se nově podařilo do přílohy č. 1 zákona č. 416/2009 Sb. o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací (liniový zákon) doplnit mezi další silnice první třídy i novou kapacitní komunikaci I/73.

„Doplnění silnice I/73 do přílohy zákona jsem na schůzi Senátu přivítala, je to další podpůrný krok, aby se příprava a realizace stavby urychlila,“ doplnila senátorka Vítková a dodala: „Vyjednávání podpory I/73 musí být široké, a proto jsem přivítala zájem europoslance Tomáše Zdechovského."

Lidovecký europoslanec se v pátek seznámil nejen s písemnými podklady k výstavbě silnice I/73, ale situaci osobně prozkoumal i v terénu
„Výstavba silnice I/73 významně pomůže v plynulejší a bezpečnější dopravě v celém regionu. Důležitým ukazatelem je samozřejmě finanční výhodnost této silnice, o níž však experti nepochybují. Podstatnou část výstavby nové komunikace lze financovat z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR), jenž podporuje modernizaci českých silnic,“ řekl Zdechovský, který o tom dnes s paní senátorkou a starosty obcí hovořili.

„Velmi si vážím práce senátorky Vítkové, která se pečlivě věnuje celému projektu a zdůrazňuje lidem v regionu výhody výstavby nové silnice,“ dodal Zdechovský (KDU-ČSL).


Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové
Kontakt:

Adam Baštinec
tiskový mluvčí
bastinec@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420608347423


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 1. 12. 2023 15:26
Kategorie: Doprava
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je členem zahraničního výboru (AFET) a členem výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Je také šéfem delegace Evropského parlamentu pro země Střední Asie a Mongolsko.

Dále působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Je součástí delegací pro vztahy EU s Japonskem (D-JP) a státy jižní Asie (DSAS).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.