Podle ČSÚ ceny bytů v roce 2010 stagnují, někde dokonce i rostou | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Podle ČSÚ ceny bytů v roce 2010 stagnují, někde dokonce i rostou


14.07.2010, Praha – Ze zprávy, kterou včera zveřejnila ČTK s odvoláním na nejnovější údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) za první pololetí roku 2010, vyplývá, že nabídkové ceny bytů v České republice stagnují a v Praze dokonce znovu mírně rostou. Byty v hlavním městě jen od dubna do června letošního roku podražily o 0,3 %. Potvrzuje se tak, že cenové dno má již pražský rezidenční trh pravděpodobně za sebou.

Podle Evžena Korce, generálního ředitele přední české developerské společnosti EKOSPOL a.s., se zastavení poklesu cen týká především novostaveb a souvisí se znovu rostoucí poptávkou po bydlení. „Lidé pochopili, že kdo mohl zlevnit, už tak dávno udělal. I my jsme zlevnili. Od začátku roku 2010 proto znovu registrujeme vzrůstající poptávku po bydlení. Jen za první pololetí letošního roku jsme prodali celkem 246 nových bytů, což je ještě lepší číslo než v době hospodářského boomu,“ pochvaluje si Evžen Korec.

Tlaky na růst cen: reálná hrozba zvýšení DPH a velmi slabá nová výstavba
Letošní silná poptávka, srovnatelná s časy ekonomické konjunktury, je podle Korce způsobena dvěma hlavními faktory. „Za prvé chtějí lidé výhodně nakoupit, a to mohou jen tehdy, pokud již ceny neklesají a zároveň ještě nezačaly znovu růst. Tedy právě v těchto měsících,“ vysvětluje. „Za druhé si většina klientů velmi dobře uvědomuje, že nová vláda spodní sazbu DPH skutečně výrazně zvýší, a to velmi pravděpodobně již od začátku příštího roku. Chtějí se tak vyhnout situaci, kdy si bez vlastního zavinění budou muset připlatit zbytečné statisíce navíc,“ pokračuje Korec.

Rostoucí poptávce vychází EKOSPOL a.s. vstříc novými bytovými projekty, které dává do prodeje. Byty jsou menší s převahou dispozic 1+kk a 2+kk a jejich ceny začínají na 1,4 mil. Kč a 1,9 mil. Kč vč. DPH. Jen za první pololetí letošního roku zahájil EKOSPOL prodej 253 bytů ve 3 nových projektech. A všechny tři projekty vykazují více než 50 % předprodanost do dvou měsíců od zahájení prodeje.

Kromě hrozby vyšší DPH existuje ještě jeden faktor, který brzy potáhne ceny bytů nahoru – jejich nedostatek. Například podle statistiky ČSÚ o českém stavebnictví, vydané v minulém týdnu, došlo k meziročnímu poklesu nově zahajovaných bytů téměř o polovinu (přesně 49,2 %). „Je skutečně možné, že při současné nízké úrovni nové výstavby bude již koncem letošního roku především menších a cenově dostupných bytů v Praze nedostatek. Což může vést k pozvolnému růstu jejich ceny. To samozřejmě neplatí o velkých a předražených bytech, které vznikaly v době boomu a dodnes nemají majitele. Ty budou neprodejné i nadále,“ uzavírá Evžen Korec.Kontakt:

Milan Jankovský
PR & marketing
marketing.2@ekospol.cz
602124696
233372021


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 14. 7. 2010 17:09
Kategorie: Reality
Název zdroje: EKOSPOL a.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Prodáváme nejlevnější nové byty po celé Praze! 1+kk za 1,4 mil., 2+kk za 1,8 mil. Kč! Výrazné slevy na byty v Kyjích, Stodůlkách, Uhříněvsi, Písnici, Měcholupech a Vinoři. 18 let na špičce trhu, 8 000 klientů. Stavíme výhradně z vlastních finančních prostředků - jistota dokončení stavby!
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.