Počet lidí s nefunkčními ledvinami na Blanensku a Svitavsku roste | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Počet lidí s nefunkčními ledvinami na Blanensku a Svitavsku roste


Boskovice/Svitavy – Za posledních deset let se podle statistik v České republice zvýšil počet pacientů, kteří potřebují hemodialýzu, tedy čistění krve z důvodu nefunkčnosti ledvin, o neuvěřitelných 46 %. Podobný trend pozorují i lékaři na Svitavsku a Blanensku.

„Zatímco v roce 2001 se léčilo tři sta sedmdesát devět pacientů na milion obyvatel, v roce 2010 se jedná už o pět set padesát čtyři pacientů na milion obyvatel. Je to závratný nárůst,“ popisuje vedoucí lékař Stanislav Šurel z boskovické hemodialýzy a dodává, že onemocnění ledvin je skrytá nemoc s bezbolestivými příznaky, což vede mezi lékaři k pojmenování tichý zabiják.
Každý desátý Čech má nemocné ledviny, ale neví o tom. Příznaky jsou totiž velmi obecné a samotné ledviny nebolí. Pokud člověk trpí bolestí kloubů, únavou, přibírá na hmotnosti a má problémy s krevním tlakem, měl by se nechat vyšetřit co nejdříve. Přitom stačí otestovat krev a moč, aby lékaři zjistili možné ledvinové onemocnění.

Mýtus: onemocnění ledvin se projevuje na podzim
Onemocnění ledvin není závislé na ročním období, projevuje se celoročně. Nejvíce náchylní jsou diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem, kuřáci a obézní lidé. „Lékař může zdravotní stav pacienta ovlivnit z deseti procent, zbytek je na něm samotném. Často stačí dbát na prevenci a chodit na pravidelná vyšetření. Bohužel tyto jednoduché rady lidé nevnímají,“ varuje nefrolog Stanislav Šurel, který se onemocněním ledvin zabývá víc jak sedmnáct let a vede dialyzační léčbu a vyšetření pacientů na Nefrologické ambulanci a dialýze v Boskovicích.

Třetina lidí zjistí ledvinové onemocnění až při selhání ledvin
Možné ledvinové onemocnění lze zjistit z laboratorních testů krve a moči. „Zjišťujeme přítomnost bílkoviny v moči a také vyšetřujeme množství kreatininu. Tato látka vzniká ve svalech a je vylučována ledvinami. Její hodnoty v krvi pacienta odpovídají funkci jeho ledvin,“ popisuje doktor Šurel. Jednoduché vyšetření nebolí a hlavně vám prozradí mnohé o zdravotním stavu.
Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
734 335 909


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 15. 11. 2011 7:33
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.