Lidovci ukazují na nelogičnost zpřísnění vládních opatření | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Lidovci ukazují na nelogičnost zpřísnění vládních opatření


Praha, Český Těšín, Náchodsko – Zatímco v České republice jsou zpřísňována opatření proti šíření nemoci COVID-19, v sousedním Polsku fungují v omezeném režimu obchody, knihovny i třeba služby kadeřníka nebo kosmetičky. Není proto divu, že čím dál více Čechů tohoto jezdí za polské hranice využít. Upozornili na to dnes představitelé lidovců, podle kterých řada opatření, kdy jsou zcela zavřeny obchody nebo kadeřnictví, nemá v polském pohraničí příliš smysl.

„Je veřejným tajemstvím, že řada lidí v pohraničí se novým vládním opatřením směje. Na české straně máte zavřené obchody a kadeřnictví, stačí však přejet polské hranice a nakoupíte dětem a sobě vše, co potřebujete. A ještě se můžete nechat normálně ostříhat,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, podle kterého dnes například hranice mezi Náchodem a městem Kudowa Zdroj neexistuje.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by se mohla česká vláda v Polsku v mnohém inspirovat, protože očividně řada věcí v sousední zemi funguje a nedochází k takovému šíření nákazy koronaviru jako u nás.

„Po Taiwanu, Jižní Koreji a dalších zemích tu tak máme i přímo vedle zemi, kde bychom se měli inspirovat, jak situaci řešit. Češi by tak nemuseli riskovat a přejíždět hranice kvůli koupi bot starším dětem, což u nás momentálně jde jen obtížně a neprakticky přes internet,“ doplňuje Jurečka s tím, že lidovci v minulosti vládě také opakovaně navrhovali, aby v MHD byl povinný respirátor, což je opatření zavedené lidovci v Rakousku.

Stejná praxe i na Těšínsku

„U nás s nadsázkou říkáme, že kdo chce, aby se u nás nakupovalo a očkovalo jako v Polsku, musí jet do Polska. My to naštěstí máme jen pár metrů přes most, takže stačí negativní test, a když se vejdeme do 12hodinového limitu, stihneme i kadeřnici bez karantény,“ přibližuje situaci Markéta Vyvlečková z Českého Těšína a doplňuje, že v Polsku fungují všechny druhy obchodů a některé služby pro každodenní život, tedy např. kadeřnické i kosmetické. Povinné jsou však dezinfekce, roušky, rozestupy a omezení 1 osoby na 15 m2 prostoru obchodu.

Lidovci vládě opakovaně navrhli pomoc s chytrou karanténou a vyslali své odborníky do krizového štábu. Opakovaně každý týden s koaličními kolegy z TOP09 nebo ODS představují své návrhy na řešení současné situace v rámci AntiCovid týmu.
Fungování opatření v Polsku

- Zpracováno podle: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
- Opatření byla v Polsku spuštěna 28. 11. 2020, následně 28.12.2020 aktualizována a jsou momentálně platná do 31.1.2021.

Kultura - divadla, kina, muzea, umělecké galerie, komunitní centra, jsou pozastavena.
Knihovny jsou otevřené – omezení 1 osoby na 15 m2 prostoru, nutné dodržovat vzdálenost nejméně 1,5 m.
Náboženská setkávání - v kostelích je limit lidí - max. 1 osoba na 15 m2, nutné dodržovat vzdálenost nejméně 1,5 m.
Svatby, sv. přijímání, slavnosti, noční kluby, diskotéky – zákaz. Výjimka – sportovní taneční kluby.
Veletrhy, výstavy, kongresy a konference se mohou konat pouze online.

Vzdělání
- Žáci 1. – 3. ročníku základních škol navštěvují školu prezenčně. Studenti středních škol, studenti institucí dalšího vzdělávání a středisek odborného vzdělávání se učí na dálku.
- Mateřské školy a školky jsou otevřeny.

Nákupní centra a velkoobchody
- Činnost velkých nákupních center je omezena. Jsou otevřené pouze některé služby pro každodenní život, např. kadeřnické, kosmetické a lékařské služby – i uvnitř galerií. Zůstávají otevřené také lékárny, obchody s potravinami, kosmetika, toaletní potřeby a čisticí prostředky, renovace a stavební výrobky, předměty pro zvířata, noviny nebo knihy, nábytek.
- Jsou otevřeny obchodní domy se stavebními materiály a zbožím (obdobné jako u nás Obi, Hornbach) obchody s nábytkem také (např. IKEA)
- I všechny ostatní obchody jsou otevřené a lze koupit veškeré oblečení, obuv, spotřební materiál, zlatnictví, hodinářství – obchody nejsou ničím omezovány. Platí zde pouze zákaznický limit 1 osoba/ 10 m2 v obchodech do 100 m2 a 1 osoba/ 15 m2 - v obchodech nad 100 m2.
- Restaurace – pouze přes výdejní okénko, restaurace v hotelích fungují s donáškou na pokoj.

Kadeřnictví, kosmetika, tetování
Po celé zemi fungují v sanitárním režimu kosmetické salony, tetovací salony, kadeřnictví a kosmetičky, manikúra, pedikúra.

Hotely
Aktivita hotelů je omezená. Hotely dostupné pouze např. pro: zdravotníky, pečovatele, řidiče, piloty a posádku letadla, trenéry a hráče (sportovní soustředění), účastníky trestního, občanského a soudního správního řízení, pro členy diplomatických misí, konzulárních úřadů a zástupce mezinárodních organizací, novináře, pracovní cesta zaměstnance.

Sport a rekreace
- Činnosti bazénů, aquaparků, tělocvičen, klubů a fitness center jsou pozastaveny. Výjimkou jsou bazény, tělocvičny a kluby a fitness centra působící v subjektech provádějících lékařské činnosti určené pro pacienty a pro členy národního týmu polských sportovních svazů.
- Od 28. prosince do 31. ledna 2021 jsou také uzavřeny sjezdovky.Kontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 30. 1. 2021 21:31
Kategorie: Společnost a životní styl
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.