Geografický informační systém jako součást výuky | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Geografický informační systém jako součást výuky


Geografický informační systém (GIS) lze velmi dobře využít ve výuce. Učitelé základních, ale také středních škol z kraje Vysočina budou mít možnost se o tom zdarma přesvědčit na začátku března, kdy Chaloupky o.p.s. pořádají víkendový seminář zaměřený právě na GIS.

Co to vlastně GIS je? „Geografický informační systém, tedy GIS, je stručně řečeno informační systém, který se zabývá zpracováním a prezentací prostorových dat,“ vysvětluje Michal Vrzáček, organizátor březnového semináře. Jedná se tedy o mnohem pokročilejší formu map. „Hlavní výhoda je v tom, že na rozdíl od klasické mapy, si v GISech můžete zobrazit jen nějaké vrstvy a informace a různě je kombinovat. Například necháte zapnutou pouze říční síť, do toho hustotu osídlení a krásně uvidíte, že lidé žijí hodně kolem vod,“ vysvětlil na jednoduchém příkladu výhody GISu Vrzáček.
Z popisu je jasné, že pro žáky taková výuka přináší mnohem více možností než práce se samotnými papírovými mapami. Avšak ne všichni učitelé vědí jak výuku GISu začlenit do svých hodin nebo systém vůbec neznají. Právě proto Chaloupky připravily víkendový seminář. „Konat se bude první březnový víkend na pracovišti u Kněžic. Připraveny máme témata jako je využití GoogleEarth nebo kancelářského balíku OpenOffice ve, práce v programu Quantum GIS, který je zdarma a představíme si také další volně šiřitelné programy. Abychom jenom neseděli u počítačů, tak se vydáme do přírody s GPSkami a nasbíráme data pro pozdější zpracování. Hlavně se ale samozřejmě budeme zabývat tím, jak uplatnit GISy přímo ve výuce,“ nastiňuje program semináře Vrzáček.
Případní zájemci o seminář se dozvědí více informací na webových stránkách www.chaloupky.cz.

Více informací poskytne:
Ing. Michal Vrzáček, tel. 568 870 359,
e-mail: michal.vrzacek@chaloupky.cz
Kontakt:

Michal Vrzáček
Pedagogický pracovník
michal.vrzacek@chaloupky.cz
www.chaloupky.cz
568 870 359


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 3. 2. 2011 8:11
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: Chaloupky o.p.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Cílem chaloupeckého úsilí je zprostředkovat porozumění přírodě, posílit ohleduplnost a odpovědnost člověka k přírodě, životnímu prostředí, vůči sobě i druhým.
Chaloupky naplňují své poslání prostřednictvím terénních programů pro děti a mládež, publikační činností a školícími a vzdělávacími aktivitami pro ty, kteří mohou toto poselství předávat dále: učitelé, rodiče, členové neziskových organizací ...
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.