Europoslanci schválili kontroverzní návrh ohledně chudoby pracujících | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Europoslanci schválili kontroverzní návrh ohledně chudoby pracujících


Brusel - V roce 2018 hrozila chudoba 9 % pracujících lidí v EU, kdy kvůli protiepidemickým opatřením toto číslo pravděpodobně poroste. Už nyní má každý šestý pracovník v EU mzdu, která je nižší než 2/3 mediánové mzdy, kdy se pomyslné nůžky mezi nejchudšími a nejbohatšími stále rozšiřují. Evropský parlament chce proti tomuto bojovat povinným zavedením jednotné metodiky pro výpočet minimální mzdy a dalšími opatřeními, které případně i překročí současnou pravomoc Evropské komise. Proti vzniku legislativy v této podobě se postavil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Chudoba pracujících je rozhodně téma, kterým bychom se měli celoevropsky zabývat, nicméně řešení, které se nakonec na plénu odhlasovalo, je příliš levicové, překračuje pravomoc EU a z mého pohledu nedostatečně podporuje podnikavost a malé a střední podniky. Nepřispívá inovacím ani celkovému vytváření konkurenceschopného a udržitelného trhu práce,“ komentuje legislativu místopředseda výboru pro zaměstnanost a sociální věci Tomáš Zdechovský, který byl u návrhu stínovým zpravodajem.

„Během vyjednávání nebyla na velkou řadu věcí shoda ani uvnitř lidovecké frakce a kolegové proto měli možnost hlasovat podle svého uvážení. Prošel tak třeba požadavek na jednotné řešení minimální mzdy, nutnost vytvořit několik dalších závazných legislativ k teleworkingu, dávkám v dlouhodobé nezaměstnanosti či povinné financování neziskových organizací. Opatření, která trh spíše svážou a ve svém důsledku ani nemusí pomoci těm, jimž jsou určeny,“ vysvětluje dále Zdechovský.

Zdechovský u legislativy uvítal návrhy o agendě dovedností, protože nízká úroveň vzdělanosti je bezesporu jedním z faktorů chudoby pracujících a zvyšování kvalifikace má zásadní význam v dnešním stále měnícím se světu práce. Celkově by ale spíše podpořil vytvoření určitých doporučení, než závazné celoevropské regulace jen minimálně respektující různou ekonomickou úroveň a další specifika jednotlivých členských států.

Zprávu z vlastní iniciativy europarlamentu nyní bude posuzovat Evropská komise, která by měla připravit hned několik dalších závazných legislativ, které předloží do schvalovacího procesu.
Více informací:

- https://zdechovsky.eu/aktuality/zdechovsky-mistopredsedou-vyboru-ep-pro-zamestnanost

- Text zprávy EP o Snižování nerovností se zvláštním zaměřením na chudobu pracujících:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0044_CS.htmlKontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 7

Vydáno: 12. 2. 2021 12:19
Kategorie: Finance
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.