Děti v Horní Krupé už vědí, co je třesolka, stolovníček a horácká ošatka | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Děti v Horní Krupé už vědí, co je třesolka, stolovníček a horácká ošatka


Nové středisko ekologické výchovy v Horní Krupé si připravilo pro školy vánoční výukový program, který přenesl děti do doby minulé, seznamil je s tradičním venkovským prožíváním vánoc v době před 100 či 200 lety.

Děti měly možnost vyzkoušet si Vánoce takové, jaké dříve prožívali naši předkové na venkově. Bývaly to Vánoce sice chudé, ale jistě klidné a krásné, bez komerčních nabídek a utrácení peněz za drahé dárky. Bývaly to Vánoce s různými tradičními vánočními zvyky.

„Některé zvyky jsou dětem ještě známé. Děti si rády vyzkoušely pouštění lodiček, třesení bezem, házení pantoflem i jiné. Do programu jsme však chtěli zařadit i zvyky, pro které jsme museli sáhnout hlouběji do archivu,“ uvedla Iva Kopecká, vedoucí střediska a popsala zvyk stoupnutí si bosou nohou na sekeru. „Tento úkon má zabránit bolení nohou v příštím roce. Tak jsme to vyzkoušeli a uvidíme.“

Z programu si děti odnesly vánoční dárek. Je jím třesolka vyrobená z jablíčka nebo stolovníček z řepy. „Vyrábíme též tradiční horáckou ozdobu štědrovečerního stolu tzv. horáckou ošatku. Ošatka dříve představovala základ obživy na Horácku. Základem jsou brambory a klasy obilí. Obilí bývá uspořádáno do tvaru slunce. Pro symboliku svěžesti jsou zde červená jablíčka. Zdraví představuje cibule, česnek a mrkev. Ošatka je součástí štědrovečerního stolu. Děti se seznámily s tradičními vánočními pokrmy a ochutnaly vánočního kubu,“ dodala Iva Kopecká.

Ve středisku se připravují i další ekologické výukové programy pro žáky různých typů škol. Jsou realizovány s využíváním přírodních podmínek okolí zaměřené na životní prostředí, krajinu, hospodaření člověka v krajině dříve i dnes.Kontakt:

Pavel Ratkovský
PR manager
pavel.ratkovsky@chaloupky.cz
www.chaloupky.cz
731 440 923


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 1. 2011 9:08
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Chaloupky o.p.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Cílem chaloupeckého úsilí je zprostředkovat porozumění přírodě, posílit ohleduplnost a odpovědnost člověka k přírodě, životnímu prostředí, vůči sobě i druhým.
Chaloupky naplňují své poslání prostřednictvím terénních programů pro děti a mládež, publikační činností a školícími a vzdělávacími aktivitami pro ty, kteří mohou toto poselství předávat dále: učitelé, rodiče, členové neziskových organizací ...
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.