Bytová výstavba v České republice poklesla na úroveň roku 2003 | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Bytová výstavba v České republice poklesla na úroveň roku 2003


17.05.2010, Praha – Nová bytová výstavba v České republice v roce 2009 poklesla o více než 19,5 %. Cekový počet nově zahájených bytů v bytových domech dosáhl 11 045, zatímco v roce 2008 jich bylo zahájeno celkem 13 724. Trh se tak vrátil zhruba na úroveň roku 2003. Vyplývá to z Analýzy bytové výstavby v roce 2009, kterou v minulém týdnu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Data ČSÚ korespondují s již dříve zveřejněnými studiemi developerské společnosti EKOSPOL a.s. Ta rovněž informovala o meziročním propadu trhu s novými byty. Podle analýzy společnosti EKOSPOL klesly prodeje nových bytů v Praze o 43 % v porovnání s rokem 2008. Jen v Praze tak nyní marně hledá kupce více než 2 300 dokončených nových bytů.

Rok 2009 přinesl především drahé byty
Podle Evžena Korce, generálního ředitele EKOSPOL a.s., je pokles bytové výstavby v loňském roce logickým důsledkem ekonomické recese, která do České republiky dorazila koncem roku 2008. „Pro řadu developerů byl najednou velký problém získat od bank kapitál pro financování výstavby, a proto byli nuceni zastavit již připravené projekty.“

Developeři, kteří výstavbu přesto zahájili, mají však nyní „na skladě“ stovky dokončených neprodaných bytů, kterých se nemohou zbavit. „Bankovní financování a ceny stavebních prací u těchto bytů byly stanoveny ještě v době končícího hospodářského boomu. Pokles cen bytů, který následoval, učinil z bytů postavených během roku 2009 neprodejné zboží,“ vysvětluje Evžen Korec. Přitom developeři si právě kvůli špatně nastavenému financování nemohou dovolit příliš zlevňovat. „Ceny svých bytů upravili jen v řádu několika jednotek procent, což rozhodně nereflektuje aktuální tržní situaci,“ dodává Korec.

Letošní rok bude lepší
Podle predikce developerské společnosti EKOSPOL bude letošní rok z hlediska zahájených projektů výrazně lepší. Developeři se totiž znovu naučili kontrolovat náklady. Vlivem slabé stavební aktivity v loňském roce navíc došlo k výraznému poklesu cen stavebních prací. Pokud tedy dokáže developer získat dostatek kapitálu pro financování, nastává pro něj ta nejlepší doba začít s výstavbou.

„Například my plánujeme v letošním roce zahájit výstavbu pěti nových bytových projektů s nejméně 479 byty. Přitom byty v těchto projektech jsou o statisíce levnější, než ceny dokončených bytů. Zájemci si dokáží spočítat, že se jim vyplatí počkat si na nové bydlení 1-2 roky,“ přibližuje Evžen Korec.

Zákazník slyší na cenu
Jeho slova potvrzují svým chováním sami klienti. Například nové projekty společnosti EKOSPOL, jejichž prodej byl zahájen v letošním prvním čtvrtletí, vykazují nebývale vysokou předprodanost. Z 64 bytů v projektu Nový Park Písnice je za tři měsíce prodáno již více než 73 % bytů, z 90 bytů v projektu Panorama Kyje přesahuje předprodej hranici 66 %. Ještě v letošním prvním pololetí tak EKOSPOL doplní nabídku v obou projektech o další nové byty a zahájí prodej dalšího zbrusu nového projektu.Kontakt:

Milan Jankovský
PR & marketing
marketing.2@ekospol.cz
602124696
233372021


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 17. 5. 2010 12:12
Kategorie: Reality
Název zdroje: EKOSPOL a.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Prodáváme nejlevnější nové byty po celé Praze! 1+kk za 1,4 mil., 2+kk za 1,8 mil. Kč! Výrazné slevy na byty v Kyjích, Stodůlkách, Uhříněvsi, Písnici, Měcholupech a Vinoři. 18 let na špičce trhu, 8 000 klientů. Stavíme výhradně z vlastních finančních prostředků - jistota dokončení stavby!
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.