Americký velvyslanec N. Eisen rozkrývá záznamy o svých československých předcích | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Americký velvyslanec N. Eisen rozkrývá záznamy o svých československých předcích


Ve středu dne 23. března 2011 navštívil Centrum vizuální historie Malach na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy velvyslanec Spojených států amerických pan Norman Eisen. S historií CVH Malach a s archívem rozhovorů s pamětníky holocaustu, které je možné v Centru prohledávat a zkoumat z mnoha hledisek, ho seznámil ředitel Ústavu formální a aplikované lingvistky MFF UK Jan Hajič, který Centrum zakládal.

Sám velvyslanec Eisen v archivu našel mnoho záznamů souvisejících s bývalými místy pobytu jeho rodiny - jeho matka Frieda se narodila v bývalém Československu a prošla koncentračním táborem v Osvětimi. Velvyslanec ocenil, že k tomuto jedinečnému archívu je nyní přístup i v Česku, zemi jeho působení, a zdůraznil, že existence tohoto archívu a možnosti, které nabízí pro výzkum nejen v oboru historických věd a jazykovědy, jsou „fascinující“.

O Centru vizuální historie Malach

Centrum vizuální historie Malach (http://www.malach-centrum.cz) poskytuje místní přístup k rozsáhlému digitálnímu archívu Institutu USC Shoa Foundation pro vizuální historii. Jedná se o soubor bezmála 52 000 výpovědí přeživších a svědků holocaustu (o průměrné délce 2 hodiny), které byly během 90. let zaznamenány v 56 zemích a 32 jazycích. Archiv je dostupný prostřednictvím online rozhraní, které umožňuje uživatelům prohledávat a sledovat výpovědi podle konkrétního zájmu, a to s využitím indexu obsahujícího na 55 tisíc nejrůznějších klíčových slov. V češtině je přitom k dispozici více než 500 rozhovorů.

V prostorách Knihovny MFF UK na Malostranském náměstí 25 je připraveno 6 samostatných pracovních stanic s 12 pracovními místy, jejichž prostřednictvím může s archivem rozhovorů pracovat každý zájemce z řad akademické obce i nejširší veřejnosti. Uživatelské rozhraní je snadné a intuitivní, zároveň však dostatečně sofistikované. Kapacita a uspořádání Centra Malach umožňuje kromě individuální práce také organizované návštěvy skupin, například specializovaných studentských seminářů ze středních i vysokých škol až do 20 účastníků.

CVH Malach můžete také navštívit v rámci různých jednorázových akcí a setkání, které zde pořádáme. Pravidelně se koná promítání filmů a dokumentů nebo dny otevřených dveří. Jako vždy, také v těchto případech je CVH Malach přístupné každému zájemci o návštěvu. Aktualizovaný přehled připravovaných akcí lze rovněž nalézt na internetu. Centrum vizuální historie Malach je společným pracovištěm Knihovny MFF UK a Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK a z největší části je podporováno z rozpočtu Univerzity Karlovy.

V případě zájmu navštivte CVH Malach kdykoli v otevíracích hodinách (viz výše uvedené internetové stránky) nebo napište na e-mailovou adresu (malach@knihovna.mff.cuni.cz).Kontakt:

Jakub Mlynář
koordinátor CVH Malach
mlynar@knih.mff.cuni.cz
http://www.malach-centrum.cz
221914391


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 24. 3. 2011 16:57
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: Centrum vizuální historie Malach (ověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.