Rozhovor s Jaroslavem Tykalem o studijně pracovních pobytech v Austrálii | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Rozhovor s Jaroslavem Tykalem o studijně pracovních pobytech v Austrálii


Jaroslav Tykal je ředitelem agentury www.STUDYLINE.cz . V Austrálii studoval a pracoval jeden rok a během několika dalších návštěv Austrálii téměř celou procestoval. Dnes předává svoje zkušenosti zájemcům, kteří do Austrálie odjíždějí za studiem a prací. STUDYLINE do zahraničí vysílá stovky studentů ročně na různé typy programů. Od au-pair, pracovních programů Work and Travel, jazykových pobytů, až po studium na střední škole v zahraničí. „Byla jsem proto zvědavá, co mi pan Tykal, poví s odstupem několika let od doby, kdy byl sám studentem. V rozhovoru s profesionálem na zprostředkování studia a pobytů v Austrálii jsem pro vás zjistila, co vše se od té doby změnilo.“

Proč jste si zvolil pro studium právě Austrálii?

Austrálie mě zajímala odmalička. Pamatuji si, že jako teenager jsem sledoval seriál „SKIPPY“, ve kterém hlavní hrdina nechodil do školy kvůli velkým vzdálenostem v Austrálii, a studoval doma pomocí vysílačky. Za domácího mazlíčka měl klokana, se kterým podnikal spoustu dobrodružství. Už tehdy mě Austrálie velmi zaujala. Věděl jsem, že jednou zjistím, jestli to tak v Austrálii skutečně je.

To je originální důvod. Proč ale volí Austrálii pro studium a práci stále více mladých Čechů a Slováků?

Austrálie je ideálním místem, kde můžou spojit studium s prací, poznat nové přátele z celého světa a prožít spoustu dobrodružství při cestování po Austrálii. Studium v Austrálii patří mezi stále populárnější, ročně odjíždí do Austrálie studovat okolo 3000 Čechů a Slováků hned z několika důvodů:

• Klima
• Pláže
• Exotika

Komu by se to nelíbilo? Každý kousek Austrálie je pro Evropana exotický, nádherný a naprosto unikátní svojí různorodostí a rozmanitostí, ale také příznivý:

• Přijatelnou cenou - Studium v Austrálii je díky klesajícímu kurzu australského dolaru (před deseti lety byl kurz 23,- Kč / 1 AUD, dnes je kurz 15,- Kč / 1 AUD) levnější, než v některých anglicky mluvících zemích.
• Přijatelnými životními náklady – Díky pracovnímu povolení a nízkým životním nákladům si můžete pobyt v Austrálii užít opravdu naplno.
• Životním stylem – První co Vás v Austrálii příjemně překvapí, je přátelská, otevřená a mírná povaha Australanů. Vstřícní a příjemní jsou i lidé v bankách, na úřadech a na policii.

Jak probíhá vyřizování pobytu a jak je to časově náročné?

V první řadě je třeba se rozhodnout pro místo studia v Austrálii. Poté je potřeba si rozmyslet termín odjezdu, nástup ke studiu, délku studia, zvolit správné kurzy, typ ubytování v Austrálii a mnoho dalších parametrů pobytu. Se vším zájemcům o studium v Austrálii poradíme, stačí nás kontaktovat. V Austrálii platí, čím severněji, tím tepleji, čím větší město, tím větší výběr škol a kurzů, více pracovních příležitostí, ale také vyšší životní náklady (Sydney, Melbourne).

Naopak, čím menší město, tím pohodovější atmosféra a více klidu na studium a nižší životní náklady (Brisbane, Perth, Cairns, Gold Coast, Adelaide). Všechna tato kritéria je potřeba zvážit před zahájením vyřizování pobytu. Jazykový pobyt v Austrálii je vyřízen během několika týdnů, hlavně díky mnohem jednoduššímu vyřizování víz od září 2008, a také již není potřeba absolvovat lékařskou prohlídku. Tím se celý proces vyřizování podstatně zkrátil. Přesto doporučuji začít s vyřizováním pobytu v Austrálii 1 – 2 měsíce před předpokládaným odletem.

Kam jezdí nejvíce studentů?

Většina českých a slovenských studentů míří do Sydney. Vzhledem k nejširší nabídce škol a kurzů v Austrálii, ale také pracovních pozic v Austrálii. V Sydney jsou tři oblasti, kde je nejvíce škol: City, Manly a Bondi Junction. Každý si tak může vybrat lokalitu pobytu dle svých preferencí.

• City - je rušné, tak jak zpravidla centra měst bývají.
• Bondi Junction - blízko do centra i na pláž.
• Manly - tde se mi líbilo úplně nejvíc, tam jsem během svého ročního pobytu v Austrálii bydlel. Dostanete se tam trajektem ze City, cesta trvá 30 minut a z ruchu velkoměsta jste rázem na riviéře. „O Manly se říká, že je to nejhezčí pláž v Sydney a mohu potvrdit, že tomu tak opravdu je.“

„V Sydney je spousta míst, která stojí za to vidět, stále se tam něco děje a pro dlouhodobý pobyt je to ideální místo.“ J. Tykal

Jaké další destinace jsou populární?

Mezi ostatními destinacemi jsou stále populárnější města na východním pobřeží Austrálie.

• Ve státě Queensland (Brisbane, Gold Coast, Cairns, Byron Bay atd.) a pak Perth a Melbourne. Hlavní město Queenslandu, je hezké moderní město, kterým protéká řeka Brisbane.
• Pro studenty, kteří se chtějí věnovat v Austrálii sportu a především surfování, je rájem Gold Coast. Je to turistické centrum Austrálie, moderní město s mnoha hotely a mrakodrapy, dlouhé pláže a skvělé vlny.
• Pro potápěče Cairns (blízko je Great Barrier Reef).
• Pro lyžaře Melbourne, odkud se v zimě jezdí lyžovat do Snowy Mountains.

Melbourne je nejvíce evropské město, najdete zde mnoho divadel, různých kulturních a sportovních akcí a také malých kavárniček a restaurací, jak jste zvyklí z Evropy. Centrum Perthu, přestože je to velkoměsto, je celkem malé. O Perthu se říká, že je to nejvíce odříznuté velkoměsto na světě. Bude vyhovovat těm, kteří mají raději klidnější města. Co mají všechna města společné, je neuvěřitelná čistota - všude! O svoji bezpečnost se také bát nemusíte, ani při procházce noční Sydney.

Jak je to s ubytováním v Austrálii, doporučujete si ho zajistit před odjezdem?

Ano, to určitě doporučuji! Když jsem do Austrálie odlétal, dal jsem na doporučení agentury a ubytování si hledal až po příletu do Sydney v deset hodin večer na letišti. Bylo to celkem dobrodružné a ubytování jsem našel, ale dnes jsou naše služby, ale i ostatních agentur na úplně jiné úrovni a všichni naši studenti odjíždějí s ubytováním zajištěným na prvních 14 dnů až měsíc.

V Austrálii můžou bydlet u příbuzných nebo známých, v australských rodinách, hostelech, hotelech nebo v tzv. Share Accommodation. Většina našich studentů volí Share Accommodation. Jedná se o ubytování v domech nebo bytech, typu miniaturní studentské koleje. Ubytování je dobře vybavené (kromě základního vybavení domácnosti je samozřejmostí také PC s připojením k internetu, někde dokonce i bazén). Ubytování se nachází přibližně 20 - 30 minut od centra Sydney a nabízí vyvážené národnostní složení studentů z celého světa.

Při studiu v Austrálii lze pracovat, dá se prací při studiu v Austrálii vůbec uživit?

Chcete-li pracovat v Austrálii, musíte studovat angličtinu, odborný kurz nebo univerzitu na plný úvazek. Tedy minimálně 20 hodin týdně. Držitelé studentských víz mohou v Austrálii legálně pracovat, a to 20 hodin týdně v průběhu studia a na plný úvazek v době prázdnin. Kolik si student během studijního pobytu v Austrálii vydělá, záleží na velkém množství faktorů. Zejména na typu a délce studia, místě studia, na pracovních zkušenostech, úrovni angličtiny, charakteru a ochotě pracovat. Student v Austrálii musí počítat s tím, že na něho čekají práce jako číšník, pomocná síla v kuchyni, rozvoz pizzy, doplňování zboží v supermarketech, uklízení či práce na stavbách.

Těšit ho může to, že tyto práce jsou finančně ohodnoceny v podstatě stejně jako běžné kancelářské práce, hrubá mzda se pohybuje kolem 15,- AUD / hod. To stačí na pokrytí životních nákladů během pobytu v Austrálii. Většina studentů si navíc našetří na další kurz a prodloužení pobytu v Austrálii nebo na cestování po Austrálii. Nutné je také dodat, že studium a práce v Austrálii není dovolená.

„Studium a práce v Austrálii zabere hodně času a většina studentů má jen jeden volný den v týdnu. Přesto to stojí za to!“ J. Tykal

Otázka na závěr, máte pro zájemce o studium v Austrálii nějaký tip nebo doporučení?

Doporučuji každému, kdo se rozhodne podniknout studijně pracovní pobyt v Austrálii, aby si vyčlenil čas na cestování po Austrálii. To lze realizovat během prázdnin nebo po skončení studia v Austrálii, kdy je vízum o měsíc delší než kurz. Také si lze vyřídit vízum turistické. Cestování po Austrálii, to je odměna na závěr pobytu! Mezi nejnavštěvovanější Australské destinace patří:

• Sydney
• Tasmánie
• Great Barrier Reef

Pokud na své zpáteční cestě poletíte přes Singapur, Bangkok nebo Hong Kong, neváhejte si tam udělat na pár dní přestávku. Většina leteckých společností Vám ji udělá zdarma a jen nepatrně se zvedne výše letištních tax. Kromě toho, že si dlouhý let domů z Austrálie příjemně rozdělíte, např. Singapur, jedno z nejčistších a nejbezpečnějších měst na světě, určitě stojí za to vidět.


Děkuji za Váš čas.

Kamila Dufková
Kontakt:

Jakub Hladký
jakub.hladky@seo-expert.cz


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 26. 5. 2009 13:08
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: SEO expert s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
SEO - EXPERT.CZ - špičkové služby v oblasti optimalizace pro vyhledávače - SEO. SEO konzultace dle Vašeho přání, optimalizace internetových obchodů e-shopů, webů a www stránek pro vyhledávače. Komplexní profesionální SEO služby.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.